Батькам

Як виховати успішну людину?



” Посієш думку – пожнеш вчинок,
Посієш вчинок – пожнеш звичку,
Посієш звичку – пожнеш характер,
Посієш характер – пожнеш долю…”

Батьки – це перші люди , які задають основу виховання, показуючи на власному прикладі, що можна робити, а що не можна, як ставитися до себе і до всього, що нас оточує.

1. Здоров'я та енергія: формуємо правильні звички.

Правильне харчування, здоровий режим дня, фізичні навантаження і свіже повітря – з часів наших бабусь обов'язкові пункти програми розвитку дитини, адже те, до чого ви привчите дитину змалку, стане його образом життя у майбутньому. Не слід недооцінювати роль занять спортом, оскільки помірна фізична активність напряму впливає на активну роботу головного мозку: під час виконання фізичних вправ кровопостачання до мозку посилюється,його нервові клітини оновлюються, а судини укріплюються.

2. Здатність вчитися і мислити самостійно: поважайте право дитини на помилку.

Розмовляйте, направляйте, поважайте рішення ваших дітей. Не забувайте, що більшість дітей все ж таки вчиться на власних помилках. Не лінуйтеся розмовляти з дітьми, задавайте питання, пояснюйте, чому ви просите його щось робити або не робити.

3. Любіть і поважайте дитину.

Хочеться навести уривок з книги А. С. Нілла «Саммерхілл – виховання свободою»: «Щастя та благополуччя дітей залежать від ступеня любові і підтримки, які вони від нас отримують. Ми зобов'язані бути на боці дитини. А це означає: давати їй свою любов, але не власницьку і не сентиментальну. Слід вести себе по відношенню до дитини так, щоб вона відчувала: ви любите і схвалюєте її." Гідність можна виховати тільки повагою – не принижуйте дитину ні словами, ні фізичними покараннями. Ніколи малюк не повинен чути лайки на свою адресу. Тільки вдома, у колі близьких і коханих людей, дитина отримує почуття власної гідності, усвідомлюючи, що її поважають і з нею рахуються, вірять у неї.

4. Впевненість у собі: формуйте у дитини адекватну самооцінку.

Оцінка, яку дають дитині оточуючі, визначає її самооцінку. Уміння об'єктивно оцінювати самого себе розвивається в процесі спілкування з дорослими і з однолітками. Самооцінка може сформуватися як адекватною (реальною), так і неадекватною – завищеною або заниженою. Людина з адекватною самооцінкою, як правило, самокритична і вимоглива до себе, впевнена у своїх силах. Неадекватна самооцінка може призвести до спотворення рівня домагань, до загальної конфліктності людини з навколишньою дійсністю. Оцінюючи дії або результат роботи дитини, важливо уникати зайвих емоцій і обов'язково пояснювати їй, чому ви вважаєте саме так.

5. Ініціативність і ентузіазм: розвивайте в дитині інтерес.

Щоб розвинути в людині інтерес, потрібно спочатку зрозуміти, що їй подобається і розширювати поле за рахунок того, до чого цей інтерес уже є. Слухайте уважно розповіді своєї дитини, і ви багато чого дізнаєтеся про її захоплення. Інтерес – найкраща мотивація. А ось така мотивація як плата грошима або цукерками – небезпечний шлях у вихованні. Про це знаменитий психолог Юлія Гіппенрейтер пише: «Припустимо, дитина робить математику і, зрештою, отримує від вас цукерку. Тим самим ви підкреслюєте: цукерка – ось що головне. В результаті зміщується система цінностей, адже ваше завдання як раз таки її формувати. Істинна цінність – оптимізм, життєва енергія – гасне, коли ми даємо дитині «хабарі» за те, що вона робить».

6. Сумлінність і відповідальність: визначте коло обов'язків дитини і відмініть покроковий контроль.

У дитини повинні бути свої обов'язки в будинку, і вони повинні бути тільки на ній. При цьому важливо дати дитині свободу, не контролювати кожен її крок. Висловлюйте схвалення того, як вона впоралася з тим чи іншим завданням, але не тільки захоплюючись і вигукуючи, а також питаючи, наприклад: «Як у тебе це вийшло так акуратно?», або «Це було складно зробити, у мене б точно не вийшло».

 Автор: Чернюк Г.В.

Немає коментарів:

Дописати коментар